2015 m. gruodžio 5 d., šeštadienis

Sigutės Chlebinskaitės kūrybinės dirbtuvės Briuselyje

V. Povilaitytės-Petri tekstas
R. Skruodienės, K. Vilkės nuotraukos

Gruodžio 4-6 dienomis knygų dailininkės Sigutės Chlebinskaitės sumanyta „Knygų šalis“ ir jos kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą" atkeliavo į Briuselį.

Sigutė Chlebinskaitė į knygų kūrybines dirbtuves kviečia vaikus ir suaugusius jau 14 metų. Dirbtuvių metu ji dalinasi savo aistra ir meile knygoms, sukauptomis profesionaliomis žiniomis apie skirtingose pasaulio šalyse kūrusius ir kuriančius knygų autorius bei iliustratorius.

Sigutė kviečia dalyvius pažvelgti į knygas kiek platesniu rakursu, ne tik kaip naratyvo ir paveikslo darinį, bet ir kaip kompleksiško, multidisciplininio, knygų dizaino ir knygos meno rezultatą. Dirbtuvių metu ji supažindina su įvairiomis knygų kūrimo mokyklomis, analizuoja leidinius, sukurtus naudojant skirtingas menines priemones. Sigutė skatina, kad renginių dalyviai formuotų platesnį žvilgsnį į neišsemiamus knygų šalies lobynus.






Kūrybinės dirbtuvės Briuselyje vyko tris dienas. Jų metų dailininkė pristatė skirtingų autorių knygas ir knygų kūrimo technikas. Pirmąją dieną Sigutė Chlebinskaitė pasiūlė dirbtuvių dalyviams sukurti savuosius knygos ženklus Ex-libris pagal italų dizainerio Bruno Munari aprašytą metodą „Roses in the salad“.

Ekslibrisų kūrimo priemonė tapo ne pieštukai, bet daržovės. Dirbtuvių dalyviai entuziastingai derino tarpusavyje skirtingų augalų dalis, formas ir tekstūras. Jie taip pat kūrė knygas-akordeonus, ant popieriaus lapų piešinių ir teksto pagalba atskleisdami savo sugalvotas istorijas. Dalyvių sukurti darbai buvo apšviesti šviesos knygos, kuri buvo netikėtas siurprizas susirinkusiems ir įnešė jaukumo į vakarėjančias dirbtuvių patalpas.

Daugiau foto iš pirmos dirbtuvių dienos: Sigute Chlebinskaite - 1diena






Antrosios dienos kūrybinės dirbtuvės buvo skirtos XIX a. knygoms su mechaninėmis judančiomis iliustracijomis. Šių konstrukcijų pagalba knygose derinami du skirtinguose lapuose sukurti piešiniai, skaitytojams pateikiamos staigmenos, įvairūs netikėtumai. Šios knygos kupinos paslaptingumo ir išmonės. Pačios Sigutės Chlebinskaitės parengti popieriaus ruošiniai leido dirbtuvių dalyviams kurti savas dviejų judančių paveikslėlių istorijas: kalėdų vainikus, gėlių pievas ar tiesiog savo iniacialus.

Daugiau foto iš antros dirbtuvių dienos: Sigute Chlebinskaite - 2 diena







Trečiosios dienos dirbtuvės sunkiai talpino visus norėjusius jose dalyvauti. Ši diena buvo skirta lietuviškos vaikų literatūros klasikai – iliustratorės Taidos Balčiūnienės kūrybai.

Sigutė Chlebinskaitė su didele meile vartė ir rodė susirinkusiems savo močiutės Taidos Balčiūnienės (g. 1925) pirmąsias knygas, išleistas prieš 50 metų. Daugelis iš susirinkusiųjų užaugo su T. Balčiūnienės iliustruotomis knygomis „Abėcėlė“, „Bėgs pelytė vandenėlio“, „Ganau ganau aveles“, „Jaunasis pianistas“  ir kitomis. Tad buvo be galo gera leisti vaikams prisiliesti prie savo vaikystės knygų, skaityti jiems balsu gerai žinomus Kazio Jakubėno eilėraščius. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai karpė ir gamino iš popieriaus mobilius Taidos Balčiūnienės sukurtus personažus, kuriais papuošė kalėdinę eglutę.

Daugiau foto iš antros dirbtuvių dienos: Sigute Chlebinskaite - 3 diena






Taidos Balčiūnienės 90-mečiui skirta paroda gruodžio 10 dieną buvo atidaryta Užupio meno inkubatoriaus Galeroje, Vilniuje.

Sigutė Chlebinskaitė kūrybinių dirbtuvių dalyviams pristatė naujai išleistą dailininko scenografo Liudo Truikio albumą „Vizijos“, kuris, anot kompozitoriaus Šarūno Nako, Sigutės sukurtas Liudo Truikio albumas – sakrali knyga. Plačiau: kultūra.

Kūrybinės dirbtuvės Briuselyje buvo pirmasis „Knygų šalies“ vizitas į užsienio lietuvių bendruomenę, bet tikimės, kad jis taps naujos iniciatyvos užsienio bendruomenėse pradžia.

Daugiau  sužinoti apie Sigutės Chlebinskaitės edukacinę veiklą galite atvykę į Tarptautinę Vilniaus knygų mugę (www.vilniausknygumuge.lt) arba apsilankę Knygų šalies FB paskyroje.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą